10 (+1) незабравими европейски вечери на “Анфийлд”

11 декември 2018 г.

Ливърпул се подготвя да приеме Наполи в решаващ двубой в Шампионската лига, който може да се превърне в класика. Погледнахме назад във времето и избрахме 10 от най-незабравимите европейски вечери на “Анфийлд”.

След толкова много вълнуващи вечери под прожекторите, задачата ни да изберем десетте най-велики двубои бе трудно, но приятно предизвикателство.

1. Челси, 2005 г.
Рафаел Бенитес изведе Ливърпул до финала на Шампионската лига след незабравима победа над Челси на Жозе Моуриньо. След 0:0 в първия двубой, който се състоя в Лондон, надеждите, че Ливърпул ще превърне тази вечер в специална такава, бяха големи. Феновете започнаха да изпълват трибуните на “Анфийлд” по-рано от обичайното, а атмосферата, която създадоха, си заслужаваше да се види и чуе.
Ливърпул направи отличен старт на двубоя. Луис Гарсия откри резултата в четвъртата минута, когато топката, разбира се, премина голлинията. Драмата продължи до последната секунда на шестминутното добавено време, като Ейдур Гудьонсен направи огромен пропуск, секунди преди края на мача. Ударът му профуча покрай вратата на Ливърпул, точно пред Копа, което позволи на момчетата на Бенитес да се класират за финала в Истанбул.
Клип от срещата – тук.

2. Сент Етиен, 1977 г.
Това бе нощта, когато Дейвд Феърклъф стана бзсмъртен.
Ливърпул загуби първия двубой от третия кръг на турнира за Купата на европейските шампиони във Франция с минималното 1:0. На реванша на Анфийлд се събраха 55 043 души. Копът “ревеше” оглушително. Шумът стана дори още по-оглушителен, когато Кевин Кийгън изравни двубоя от двата мача, бележейки за 1:0 във втората минута.
“Анфийлд” бе смълчан за секунда в 51-вата минута, когато Доминк Батенай изпрати коженото кълбо зад вратаря Рей Клемънс за 1:1. Ливърпул поведе отново след попадение на Рей Кенеди, с което финалът на двубоя щеше да се превърне в класика.
В търсене на безценния трети гол, Боб Пейсли пусна в игра Феърклъф на мястото на Тошак, като първият носеше фланелката с номер 12 – запазена негова марка. Резервният футболист пое добре топката, след подаване от Кенеди, запази хаднокръвие и реализира победното попадение пред трибуната Коп, която щеше да се срути. По този начин Дейвид Феърклъф поведе Ливърпул към спечелването на първото си отличие в турнира.

3. Интер, 1965 г.
За някои хора това е най-великата вечер на “Анфийлд”.
След като по-рано спечели Купата на Футболната асоциация за първи път, срещу отбора на Лийдс, на “Уембли”, хората на Бил Шенкли попаднаха в атмосфера, нажежена до червено, по време на първия двуой от полуфиналната фаза на Купата на европейските шампиони.
Роджър Хънт откри резултата след само 4 минути игра, но Интер изравни само няколко минути по-късно, след попадение на Алесандро Мацола, който отбеляза безценен гол на чужд терен за миланския гранд.
Иън Калахан възстанови преднината на Ливърпул, а Иън Сейнт Джон направи вечерта специална, покачвайки резултата на 3:1.
В крайна сметка Интер спечели полуфиналния двубой, след много спорен мач в Милано. Въпреки това, спомените на тези, които са били на трибуните по време на този двубой, остават безценни.

4. Олимпиакос, 2004 г.
Задачата бе ясна. Ливърпул трябваше да спечели с 2 гола разлика, за да се класира за осминафинала.
Само че “червените” не обичат да правят нещата по лесния начин. Ривалдо откри резултата пред Копа, преодолявайки Крис Къркланд, след изпълнение на пряк свободен удар.
Първият жокер от ръкава на Рафа Бенитес се казваше Флоран Синама-Понгол, който влизайки като резерва на почивката, изравни само 2 минути след началото на второто полувреме.
Юношата на Ливърпул Нийл Мелър бе второто скрито оръжие на Бенитес. Младокът се появи от пейката, за да изведе Ливърпул напред в резултата. Оставаха 10 минути до края, като “мърсисайдци” се нуждаеха от още 1 ппадение. Мелър асистира с глава на Джерард, който отбеляа един от най-красивите и най-важни голове в клубната история.

5. Брюж, 1976 г.
Ливърпул прие Брюж в първи финаен сблъсък в турнира за Купата на УЕФА.
Нещата не се развиваха добре за Ливърпул, след като гостите се оттеглиха на почивката с преднина от 2:0. Но, в рамките на 5 минути през второто полувреме, Ливърпул успя да поведе. Попаденията бяха дело на Кенеди, резервата Кейс и Кийгън от дузпа (59-а, 61-ва и 64-та минути).
В крайна сметка Ливърпул спечели турнира след равенство 1:1 на реванша в Белгия.

6. Борусия Дортмунд, 2016 г.
Деян Ловрен вкара легендарен гол с глава пред Копа, с който Ливърпул победи Борусия Дортмунд с 4:1 и се класира за полуфинала в турнира Лига Европа.
След равенство 1:1 в Германия, Юрген Клоп се надяваше да вдъхови възпитаниците си за успех над един от бившите си отбори.
Часове преди 25-ата годишнина от трагедията на “Хилзбъро”, двете агитки се обединиха в трогателно отдаване на почит към 96-те загинали фенове на Ливърпул.
Дортмунд направи невероятен старт и поведе с 2:0 след 9 минути игра. Въпреки че в началото на второто полувреме Дивок Ориги намали за 1:2, Марко Ройс възстанови преднината на гостите от 2 попадения.
Обаче Ливърпул не бе казал последната си дума. Чудесен гол на Филипе Коутиньо за 2:3 бе последван от попадение на Мамаду Сако за 3:3. Оставаха 12 минути, а Ливърпул се нуждаеше от още 1 попадение.
Точно когато надеждите на домакините започваха да се изпаряват, Джеймс Милнър центрира отдясно, слагайки топката на главата на Ловрен, който реализира за 4:3 пред ликуващия Коп.

7. Челси, 2007 г.
Още един полуфинал в Шампионската лига срещу Челси, като условията бяха подобни. Ливъпул обаче трябваше да се справя със загуба от 1:0 в първия мач в Лондон.
Публиката на “Анфийлд”, която отново напълни стадиона по-рано от обичайното, бе пълна с очакване на нова велика победа. Даниел Агер я зарадва с попадение в 22-рата минута след заучена комбинация на пряк свобоен удар.
Джейми Карагър, който чупеше рекорда на клуба за най-много участия в европейските клубни турнири (това бе негово участие номер 90), заедно с Дание Агер, успяха да спрат опасността, идваща от нападателя на Челси Дидие Дрогба.
В крайна сметка се стигна до дузпи, където герой бе Пепе Рейна, който спаси 2 такива на Арйен Робен и Джереми.
Последната дузпа бе поверена на Дирк Каут – човекът за големите моменти в Ливърпул през онези години. Холандецът не сгреши и изпрати Ливърпул в Атина.

8. Реал Мадрид, 2009 г.
Ливърпул направи запомнящ се двубой с Реал Мадрид, надигравайки го категорино с 4:0 в двубой от Шампионската лига.
Фернандо Торес откри резултата, а Стивън Джерард покачи до 2:0. Резервата Андреа Досена направи резултата класически, а Ливърпул спечели двубоя с 5:0 от двете срещи.

9. Манчестър Сити, 2018 г.
Една от специалните вечери на “Анфийлд” по пътя към Киев бе срещу Манчестър Сити, в английския сблъсък от четвъртфинала. За много хора, този двубой бе на върха на класацията от миналогодишния ни сезон в Шампионската лига.
Много неутрални любители на футбола сочеха отбора на Пеп Гуардиола за непреодолим и фаворит. Само че момчетата на Юрген Клоп имаха блестящ план, който изпълниха по чудесен начин.
След само 31 минути Ливърпул водеше с 3:0. Мохамед Салах откри резултата, Алекс Окслейд-Чеймбърлейн покачи до 2:0 след чудесен изстрел, като Садио Мане също успя да се разпише. “Червените” не допуснаха попадение в тази среща, което се оказа ключово по време на реванша, също спечелен от “мърсисайдци”.

10. Борусия Мьонхенгладбах, 1973 г.
Ливърпул спечели първия си европейски трофей след обща победа с 3:2 от мачовете с немците.
Първият мач, който се изигра на “Анфийлд” бе наистина вълнуващ. Кевин Кийгън, който пропусна дузпа, се разписа 2 пъти. Попадение добави и Лари Лойд. Рей Клемънс също бе сред героите, след като спаси дузпа на Юп Хайнкес. Това спасяване бе ключово, защото “мърсисайдци” спечелиха първия сблъсъй с 3:0 и загубиха втория с 0:2. По този начин момчетата на Бил Шенкли спечелиха първия от многото европейски трофеи в клубната витрина.

източник: Официален сайт на Ливърпул

Наполи, 2018 г.
Няма как да пропусна и снощния двубой с Наполи. По подобие на мача с Олимпиакос, Ливърпул се нуждаеше от победа с 1:0 или от такава с поне 2 гола разлика (при попадение на гостите). Поредната велика европейска вечер на “Анфийлд” се осъществи благодарение на всеки един от играчите на Ливърпул, както и да невероятната подкрепа от трибуните. Най-голяма заслуга имат голмайсторът Мохамед Салах и вратарят Алисон Бекер, който спаси удар на Милик, изправил се очи в очи с него в 93-тата минута. Благодарение на тази победа момчетата на Юрген Клоп се класираха за осминафинала на Шампионската лига, където е много вероятно да ни чакат нови “Велики европейски вечери на “Анфийлд”.