Уотфорд и Ливърпул завършиха наравно

Уотфорд и Ливърпул завършиха наравно – 3:3, в мач от първия кръг на новия сезон във Висшата лига на Англия. Головете за „мърсисайдци“ реализираха Садио Мане, Роберто Фирмино (дузпа) и Мохамед Салах. „Червените“ трябва да съжаляват повече за изпуснатата победа, тъй като допуснаха изравняване на резултата в третата минута на даденото от съдията продължение.

Стартов състав на Ливърпул

Ливърпул започна със Симон Миньоле на вратата. В защита действаха Трент Алекзандър-Арнолд, Жоел Матип, Деян Ловрен и Алберто Морено, който бе предпочетен пред Джеймс Милнър и Анди Робъртсън. Дефанзивен полузащитник бе капитанът Джордан Хендерсън, а пред него действаха Джорджиньо Вайналдум и Емре Джан. В нападение действаше тройката Мохамед Салах, Садио Мане и Роберто Фирмино. На резервната скамейка бяха записани Лорис Кариус, Рагнар Клаван, Джо Гомес, Джеймс Милнър, Марко Груич, Дивок Ориги и Доминик Соланке.

Първо полувреме

Уотфорд започна по-добре срещата и в 7-ата минута можеше да открие резултата, но техен футболист пропусна. От последвалия ъглов удар се стигна до пропукване в защитата на Ливърпул и откриване на резултата в полза на домакините. Симон Миньоле не излезе да улови или боксира топката, която прелетя през малкото наказателно поле, попадна в Стефано Окака Чука, който не сбърка и реализира.

В първите минути от двубоя, ясно си личеше голямото самочувствие, с което играчите на Уотфорд играеха. Ливърпул, от своя страна, не успяваше да задържи топката и изпитваше затруднения.

Постепенно Уотфорд се прибра в защита и беше опасен на контраатаки.

Противно на логиката Ливърпул изравни резултата в 29-ата минута. Невероятна скоростна атака с подавания между Алберто Морено, Емре Джан и Садио Мане намери последния, сам срещу вратаря на домакините. Нападателят стреля в левия ъгъл на вратата на Гомеш и реализира за 1:1.

Радостта на Ливърпул от отбелязания гол трая кратко. В 32-ата минута отново се стигна до неориентирани действия в защита, които доведоха до втори гол за Уотфорд, реализиран от Дукуре. Деян Ловрен загуби единоборство малко след наказателното поле, след което се стигна до няколко карамбола, топката в последствие стигна до Дукуре, който не сгреши. В тази ситуация определено „мърсисайдци“ имаха малшанс, но грешките в защита от миналото, се завърнаха с гръм и трясък и в този двубой.

В 38-ата минута Мохамед Салах пропусна да изравни резултата.

Правеше впечатление, че Джордан Хендерсън действаше прекалено бавно, което затрудняваше изнасянето на топката и защитаването на Ливърпул. Халфовата линия не задържаше достатъчно топката, а нападателите на тима бяха изолирани.

Второ полувреме

В 55-ата минута се стигна до дузпа за Ливърпул. Мохамед Салах нахлу в наказателното поле на домакините и бе повален от вратаря Еурелио Гомеш. Дузпата бе реализирана от Роберто Фирмино.

Само 2 минути по-късно, „червените“ нанесоха своя удар. Роберто Фирмино бе изведен сам срещу вратаря на Уотфорд, прехвърли го, след което Мохамед Салах достигна топката и я прати в мрежата за 3:2.

Мохамед Салах празнува попадението си срещу Уотфорд
снимка: Официален сайт на Ливърпул

В 64-ата минута хубав удар на Алберто Морено бе избит от Гомеш.

Ливърпул промени изпълнителя си на статични ситуации. Като такъв вече действаше Трент Алекзандър-Арнолд и това сякаш свари неподготвени домакините. След центриране от корнер, топката се удари в гредата на Уотфорд.

Малко по-късно ново центриране от корнер на Алекзандър-Арнолд намери Деян Ловрен, който стреля, но право във вратаря на домакините.

В 71-ата минута хубав удар на Мохамед Салах излезе в аут. 6 минути по-късно отново Салах имаше шанс за попадение, но ударът му срещна външната страна на мрежата на уотфордци.

В 81-ата минута Юрген Клоп направи първата си смяна. В игра се появи Дивок Ориги, който замени Роберто Фирмино.

10-ина минута преди края на двубоя Ливърпул се прибра в защита, което в последствие щеше да се окаже грешно решение.

В 85-ата минута Джорджиньо Вайналдум бе намерен малко зад точката на изпълнение на дузпа, но неговият удар отиде в страни от вратата.

Веднага след това в игра се появи и Джеймс Милнър, който замени Мохамед Салах. В 91-ата минута Клоп направи и последната си промяна. В игра се появи Джо Гомес, който замени младока Алекзандър-Арнолд.

В 93-ата минута Симон Миньоле направи добро спасяване. От последвалия ъглов удар се стигна до изравняване. Джорджиньо Вайналдум не успя да изчисти една топка, която в последствие попадна в играч на Уотфорд, който подаде на Бритос, и той реализира за 3:3. От повторенията ясно се виждаше, че при подаването към Бритос има засада.

По този начин Уотфорд и Ливърпул завършиха наравно – 3:3 и поделиха по 1 точка от дебютния за сезона двубой.

Репортаж от срещата – тук.

Статистика

Ливърпул има превес при отправените удари – 14 (5 точни) срещу 9 (4 точни). Уотфорд има предимство при точността на ударите – 50 процента, срещу 38.5 процента за „мърсисайдци“. Владеенето на топката също е в полза на „червените“ – 54.2 процента срещу 45.8 процента. Спечелените дуели и спечелените въздушни такива са по равно – 50%:50%. Засадите са 3:1 в полза на Уотфорд, а корнерите – по 3. Ливърпул е направил 476 подавания (73.9% точни), а Уотфорд – 396 (69.4% точност). Центриранията са 16:14 в полза на домакините, а жълтите картони – 3 за Ливърпул, срещу нито един за Уотфорд.

Мнението на Юрген Клоп за срещата

„Самокритични сме към себе си, но няма как да очакваме всичко да се получи перфектно в първия официален двубой. Трябва да се бориш за резултата, трябва да се възползваш от създадените положения за гол. Трябва да работиш върху грешките от един мач и да се опиташ да не ги повториш през следващия. Има голяма разлика между контролните срещи и мачовете от Висшата лига. Не съм доволен от първото полувреме. Двубоят бе много здрав, като футболистите на Уотфорд излизаха прекалено често победители в единоборствата“.

„С тази си игра домакините не създадоха много на брой чисти положения за гол, но отбелязаха 2 попадения. Първият гол бе след добро центриране и добро пласиране на техния нападател. Наш футболист не затвори пространството. Няма съмнение, че трябва да работим върху това. Вторият гол бе след малшанс и проблем в нашата формация. Алберто загуби единоборство. Може би имаше нарушение = не съм сигурен. След това се отвори пространство, домакините направиха подаване, при което сякаш имаше засада – не съм сигурен. Уотфорд центрираха в нашето наказателно поле и след това имахме малшанс при избиване на топката“.

„Имахме повече положения за гол, особено след статични ситуации – след много добри центрирания, имахме добри удари с глава. В тези ситуации Уотфорд имаше късмет, а ние – малшанс. Отбелязахме 2 чудесни гола през второто полувреме, това бе много добре. След това допуснахме гол от засада. Това не е забавно, трудно е да го приемем. Казах на момчетата, че можем да се представяме по-добре и трябва да се представяме по-добре“.

Следващ двубой

Следващият двубой на Ливърпул е от плейофната фаза на Шампионската лига. „Червените“ гостуват на германския Хофенхайм, като двубоят е във вторник (15 август), от 21:45 ч. българско време.