Ливърпул срази Челси на Стамфорд Бридж

Ливърпул срази Челси на Стамфорд Бридж. Футболистите на Юрген Клоп съумяха да направят пълен обрат, въпреки че изостанаха в резултата в самото начало на срещата

Юрген Клоп заложи на състав без типичен централен нападател. Като „фалшива деветка“ бе поставен Роберто Фирмино, а зад него действаха Милнър, Лалана и Коутиньо. Емре Джан и Лукас Лейва изпълняваха ролята на дефанзивни полузащитници. Защитната четворка остана непроменена – Морено, Сако, Шкъртел и Клайн.

Ливърпул страда в защита. Това го знаят всички, които са поне малко запознати с отбора. Поредната грешка не закъсня и от нея се възползваха домакините, които поведоха в четвъртата минута. Аспиликуета проби по левия фланг на атаката на „сините“, преодолявайки Натаниъл Клайн. Последва центриране в наказателното поле, което бе изгледано от Алберто Морено, който вместо да покрие навлизащия Рамирес, замръзна на място. Халфът на Челси стреля с глава, необезпокояван, и откри резултата.

Юрген Клоп веднага се опита да успокои своите играчи и зададе указания от тъчлинията. В резултат на тези указания, футболистите на Ливърпул заиграха по-уверено и се опитаха да контролиран средата на терена. Нямаше симптоми на паника от ранния гол. Момчетата на Жозе Моуриньо пък се прибраха назад и дебнеха за грешки от страна на рехавата защита на „мърсисайдци“.

Ливърпул атакуваше главно пред дясната зона на терена. До чисти голови опасности пред вратата на Бегович, обаче не се стигаше. Джеймс Милнър действаше като дясно крило, но си личеше, че няма нужната пробивност. Натаниъл Клайн му помагаше в атака, но защитата на Челси се справяше.

Правеше впечатление, че футболистите на Ливърпул бяха получили допълнителни указания да играят по-агресивно срещу Уилиан, който бе най-фаулирания футболист на терена.

Ъгловите удари на „червените“ не се получаваха. Високите центрирания, около малкото вратарско наказателно поле, не бяха проблем за високия Асмир Бегович, който ги улавяше с лекота.

В редиците на Ливърпул си личеше липсата на чисти крила. Адам Лалана, Джеймс Милнър и Филипе Коутиньо си сменяха позициите по двата фланга на атаката, но действаха без успех. И тримата не са чисти крила, което се забелязваше лесно на терена. Единственото крило в състава на Ливърпул Джордън Айб бе на пейката и щеше да се включи в двубоя след почивката.

Алберто Морено бе еднакво слаб, както в защита, така и в атака. Срещу него действаше бързият Уилиан, който често му създаваше главоболия. В атака испанският бек пък не успяваше да подпомага лявото крило на отбора. Често се забелязваха и неточности в подаванията му, които носеха опасни контраатаки за Челси.

Юрген Клоп потърси промени в предни позиции и сменяше позициите на Коутиньо, Лалана, Милнър и Фирмино. Ливърпул бе по-дейният отбор на терена, но не съумяваше да създава чисти голови положения.

Когато всички очакваха да настъпи почивката, при резултат 1:0 в полза на Челси, дойде поредният звезден миг на Филипе Коутиньо. Техничният бразилец, който се озова в любимата си позиция, зад нападателя, получи топка, финтира защитник на Челси и стреля в ъгъла на вратаря Бегович, който не успя да отрази удара. Така търпението на футболистите на Ливърпул се отблагодари и по-дейната им игра, след като допуснаха гол, се отблагодари с изравнителен гол. В тази ситуация ясно си пролича, че силата на „Малкия магьосник“ не е по крилата, а като „десетка“, организираща атаките на отбора си и действаща зад нападателя.

Ливърпул срази Челси

Ливърпул срази Челси насред „Стамфорд Бридж“

В началото на второто полувреме Ливърпул продължи да търси контрола над срещата. Челси действаше с една идея по-открито, тъй като резултатът вече не ги удовлетворяваше. Момчетата на Жозе Моуриньо усилиха пресата, в опит да неутрализират предимството на „червените“ в центъра на терена.

Бековете на Ливърпул изпитваха проблеми с бързите и пробивни крила на домакините. От там идваха опасностите в полза на Челси.

Около 60-ата минута на мача Челси успя да вземе превес над средата на терена, а с това и над мача. „мърсисайдци“ се върнаха с няколко метра по-назад и очакваха шансове за провеждане на контра-атаки, с които да спечелят срещата.

Допълнително утежнение за Ливърпул бяха и жълтите картони на двамата опорни халфа Лукас Лейва и Емре Джан. Лукас дори можеше да бъде изгонен, но съдията се смили над него. Въпреки това, Юрген Клоп заложи и на двамата си играчи до края на мача. Друг опорен халф на пейката на гостите нямаше, което лимитираше опциите пред мениджъра за корекция в тази зона.

В средата на второто полувреме в игра се появи Кристиан Бентеке. Включването му се усети веднага. Снажният белгиец печелеше двубой след двубой във въздуха и по този начин създаваше предпоставки за атаки на своя отбор.

Филипе Коутиньо не бе сред най-дейните футболисти на терена, но магията му се появи отново, около седемдесетата минута на двубоя. Подобно на първия си гол в срещата, бразилецът стреля в ъгъла на вратата и не остави шанс на вратаря на домакините. Тук някъде играчите на Челси се пречупиха. Вярата у тях, че ще спечелят този двубой, или че поне няма да го загубят, се изпари. Ливърпул пък бе вдъхновен и реализира трети гол, дело на Кристиан Бентеке, който сложи точка на спора. В тази ситуация поздравления заслужава и Адам Лалана. Английският национал действа неегоистично и пропусна топката за Бентеке, който бе в по-добра позиция.

Алберто Морено можеше да отбележи и четвърти гол за „мърсисайдци“, но чудесният му пробив бе спрях от веща намеса на Асмир Бегович.

По този начин Ливърпул записа важна победа, втора по ред, и загатна, че ще се стреми към по-висока позиция в класирането, от тази, която беше наследена от Юрген Клоп.