Ливърпул се разправи с Манчестър Сити и го победи като гост

Ливърпул се разправи с Манчестър Сити и го победи като гост в мач от Висшата лига. „Червените“ спечелиха с 4:1 на стадион „Етихад“.

Юрген Клоп заложи на схема на игра без чист централен нападател, подобно на гостуването на Челси, спечелено с 3:1. Отново Роберто Фирмино действаше като „фалшива деветка“. Деян Ловрен пък замени контузения Мамаду Сако, в центъра на отбраната на „червените“.

Включването на Фирмино, както и по-сгъстените един към друг играчи, целяха да бъде неутрализирана силата на Манчестър Сити в центъра на терена, и в частност Яя Туре, който е основната движеща сила в схемата на домакините.

Още от самото начало на двубоя си пролича по-голямата амбиция на гостите. Момчетата на Юрген Клоп пресираха противника и дебнеха на контраатаки.

Именно след пресиране, отнемане на топката и последвала контраатака се стигна до първия гол. Филипе Коутиньо отне топката от Бакари Саня, подаде на Фирмино, който центрира. Футболистите на Манчестър Сити сякаш все още спяха и техният централен защитник Мангала си отбеляза автогол, в опит да изчисти топката.

Правеше впечатление, че футболистите на Ливърпул в предни позиции действаха на ръба на засадата. Домакините очевидно бяха изненадани от този прийом.

Времето си вървеше, като Ливърпул продължи да бъде по-дейния отбор на терена и логично поведе с 2:0. Роберто Фирмино подаде на Филипе Коутиньо, който технично пъхна топката между краката на вратаря Джо Харт.

Стигна се и до 3:0. Чудесен пас на Емре Джан с пета намери Филипе Коутиньо в наказателното поле на домакините. Той от своя страна намери непокрития Роберто Фирмино, който чукна топката зад вратаря Джо Харт. До края на мача пред Фирмино се откриха още няколко чисти положения за гол, но той ги пропиля.

Все пак, Манчестър Сити съумя да се върне в двубоя. Лукас Лейва изпусна една от звездите на Сити Серхио Агуеро, който с красив удар успя да намали за 1:3. До края на полувремето се усети лек импулс във футболистите на Сити, но до те не стигнаха до нови голови положения.

Наставникът на домакините Мануел Пелегрини се опита да обърне развоя на двубоя. За целта той направи 2 промени в състава си, по време на почивката между полувремената. Яя Туре и Хесус Навас бяха заменени от Фернандиньо и Делф.

Лек проблем за Ливърпул бяха жълтите картони на дефанзивните им халфове Лукас и Емре, които обаче бяха подпомагани от колегите им.

След почивката логично Манчестър Сити бе по-дейният отбор на терена и търсеше втори гол в срещата. Ливърпул бе по-прибран, но не допускаше опасности за вратата си. Момчетата на Юрген Клоп вършеха чудесно задачите си на терена и изглеждаха като добре смазана машина. В защита изпъкваше Мартин Шкъртел, който чрез чудесното си позициониране успяваше да бъде винаги там, където трябва, и често изчистваше опити за центрирания на домакините в наказателното поле на Ливърпул.

Постепенно гостите съумяха да се справят с лекия порив в играта на Сити и започна да успокоява темпото на игра. „Мърсисайдци“ често поглеждаха към вратата на Манчестър Сити, чрез опасните си контраатаки.

Грешен пас на Джеймс Милнър бе на път да наруши спокойствието на Ливърпул и позволи на Манчестър Сити да организира бърза и опасна контраатака. Домакините обаче не съумяха да се възползват от възможността, която се откри пред тях и да намалят резултата до 2:3.

Филипе Коутиньо получи травма, и в 68-ата минута бе заменен от Джордън Айб, който направи добро включване в двубоя.

В 81-ата минута Ливърпул сложи край на всякакви надежди на домакините за връщане в мача. Мартин Шкъртел бе точен за 4:1. Словакът изстреля чудесно позициониран удар, от около 15 метра, който се оплете във мрежата на домакините.