Ливърпул победи Хофенхайм с 2:1

Ливърпул победи Хофенхайм с 2:1, в първа среща от плейофната фаза на турнира „Шампионска лига“. Головете за „мърсисайдци“, които бяха гости в този двубой, реализираха Трент Алекзандър-Арнолд и Джеймс Милнър.

Стартов състав

„Червените“ започнаха срещата със следния състав: Симон Миньоле, Трент Алекзандър-Арнолд, Жоел Матип, Деян Ловрен, Алберто Морено, Джордан Хендерсън (капитан), Емре Джан, Джорджиньо Вайналдум, Мохамед Салах, Садио Мане и Роберто Фирмино. На резервната скамейка бяха записани Лорис Кариус, Рагнар Клаван, Джо Гомес, Джеймс Милнър, Марко Груич, Дивок Ориги и Доминик Соланке.

Първо полувреме

Чудесно бе за нас, феновете на Ливърпул, отново да чуем химна на Шампионската лига, пък било то и в плейофната фаза.
Няколко играчи на Ливърпул правеха своите дебюти в турнира. Сред тях бяха Алекзандър-Арнолд и Фирмино. Самият клуб Хофенхайм пък също правеше дебют в надпреварата.

Домакините изиграха срещата с трима централни защитници.

В първите няколко минути на двубоя Алберто Морено бе преминаван на няколко пъти.

Неговият колега в защитата, Деян Ловрен, също нямаше да направи добър мач и се „изяви“ в 11-ата минута, когато фаулира играч на Хофенхайм, в наказателното поле на Ливърпул. Съдията отсъди дузпа (в интерес на истината дузпата бе отсъдена от един от помощниците). Зад топката застана Крамарич, който стреля отчайващо зле, в центъра на вратата, и за Миньоле не бе трудно да избие коженото кълбо.

В 15-ата минута Мохамед Салах можеше да изведе „мърсисайдци“ напред в резултата, но пропусна сам срещу вратаря на домакините.

Като цяло, началото на двубоя бе равностойно, като и двата отбора имаха своите шансове да отбележат попадения.

Около 15-ата минута Ливърпул заигра малко по-назад, с надеждата да се освободят пространства за контраатаки и да се лимитират шансовете за гол пред Хофенхайм.

Правеше впечатление, че „мърсисайдци“ извършваха прекалено много фаулове, които водеха до статични положения – силата на Хофенхайм от миналия сезон.

Садио Мане бе най-острият играч на Ливърпул през първата част. Именно след негов пробив се стигна до пряк свободен удар в полза на Ливърпул. Зад топката застана Алекзандър-Арнолд, който стреля блестящо, в левия ъгъл на вратаря. Стражът на домакините можа само да изгледа топката, без да направи каквато и да била реакция. Това бе първи гол за младока, в първия му официален двубой в европейските клубни турнири.

Към 40-ата минута на двубоя владеенето на топката бе в полза на домакините – 60:40 процента.

В 43-ата минута Симон Миньоле спаси сигурен гол, а в даденото от съдията продължение се стигна до опасен удар на Деян Ловрен с глава, който обаче отиде в аут.

Второ полувреме

Ливърпул можеше да удвои резултата в 47-ата минута, но Роберто Фирмино, оставен сам срещу вратаря на домакините, пропусна да реализира. Пробивът отново бе дело на Садио Мане, който правеше силен мач.

С подновяването на играта се забелязваше, че Хофенхайм атакува главно през зоната на Алберто Морено.

Въпреки че домакините владееха повече топката, Ливърпул бе отборът, който бе отправил повече точни удари, в рамките на първия един час игра – 5:2.

В 63-ата минута Джордан Хендерсън бе заменен от Джеймс Милнър, който взе капитанската лента.

В 70-ата минута, след добра преса на Ливърпул, топката попадна в Мохамед Салах, който стреля, но ударът му бе спасен от вратаря на Хофенхайм.

В 74-ата минута Ливърпул удвои преднината си. Джеймс Милнър се опита да центрира, но вместо това „подаването му“ придоби фалцово движение, и се озова във вратата. Асистенцията бе дело на Роберто Фирмино.

Ливърпул победи Хофенхайм като гост с 2:1

Джеймс Милнър и Джорджиньо Вайналдум празнуват второто попадение във вратата на Хофенхайм
снимка: © Официален сайт на Ливърпул

В 82-ата минута Симон Миньоле направи още едно чудесно спасяване, с което запази преднината на отбора си. Като цяло, белгиецът правеше един от добрите си мачове с фланелката на Ливърпул.

Две минути по-късно се стигна до официалния дебют на Доминик Соланке с „червената“ фланелка. Младокът замени Роберто Фирмино.

В 87-ата минута Хофенхайм намали резултата. Трент Алекзандър-Арнолд не се намеси при една центрирана топка, започна да ръкомаха, вместо да покрие Марк Ут от домакините. Вторият се измъкна и стреля неспасяемо за 1:2. Евентуална засада пък бе покрита от Деян Ловрен.

Две минути по-късно в игра се появи и Марко Груич, който замени Садио Мане.

След попадението на Хофенхайм домакините атакуваха, а Ливърпул се бранеше, но до нов гол не се стигна. Ливърпул отново, подобно на двубоя срещу Уотфорд, се пропука при статично положение, но футболист на Хофенхайм стреля в аут, след удар с глава.

Статистика

Според статистиката, предоставена от официалния сайт на УЕФА, владеенето на топката е било в полза на домакините – 59%:41%. Ударите (14:13) и точните такива (8:4) са в полза на Ливърпул. Корнерите (6:5) и засадите (3:1) са в полза на Хофенхайм.

Играч на мача

Играч на мача бе Садио Мане, който непрекъснато тормозеше защитниците на Хофенхайм. Освен това, именно Мане изработи прекия свободен удар, след който се стигна до попадение във вратата на домакините.
Добри думи заслужават и Трент Алекзандър-Арнолд (не само заради гола си), Симон Миньоле и Роберто Фирмино (главно заради асистенцията му при втория гол).
Футболистите, които не ме впечатлиха, бяха Алберто Морено, Деян Ловрен, Мохамед Салах и Марко Груич. Морено бе слаб в защита, Ловрен направи няколко грешки (в това число дузпа за Хофенхайм), Салах пропусна сам срещу вратаря, а и като цяло пробивите му не се получаваха, а Груич, въпреки че игра малко, се запомни с това, че направи нарушение, което доведе до статично положение за домакините.

Мнението на Юрген Клоп за мача

„Ако преди мача някой ми бе казал, че ще спечелим, щях да приема всяка победа, дори такава с резултат 8:7. Доволен съм от резултата. Мисля, че те заслужаваха да отбележат гол, заради играта си през 90-те минути. В защита играхме много добре“.

„Да, те имаха своите шансове, чрез диагонални подавания, особено когато промениха малко стила си на игра, и когато играехме малко хазартно – и в защита, и в нападение. Оставяхме Алберто и Трент сами, така че те можеха да центрират.
Видях дузпата. Мисля, че имаше засада – малка, но достатъчна. Симон и Джон Ахтерберг (бел.ред.: треньорът на вратарите в Ливърпул) свършиха много добра работа. Това бе решителен момент, разбира се, но не най-решителният. Тази ситуация ни даде тласък, а и бе малък удар за другия отбор.
Отбелязахме 2 попадения, като можехме да реализиране и повече. Бяхме добри при статичните ситуации в атака – няколко наистина добри отигравания с глава от наша страна. особено в 47-ата минута, когато Деян стреля опасно“.

Финални думи

По този начин Ливърпул победи Хофенхайм с 2:1 и е с една крачка по-близо до груповата фаза на Шампионската лига.
Добрата серия на „мърсисайдци“ срещу германските отбори в европейските клубни турнири продължава. В тези двубои „червените“ са записали 18 победи, 13 равенства и само 6 загуби.
За да видите как Ливърпул победи Хофенхайм изгледайте този репортаж от срещата.
Анализи след мача, дело на Стивън Джерард и Стийв Макманамън (на английски) – тук.

Следващ двубой

Следващият двубой на Ливърпул е домакинство на неудобния ни през последните години отбор на Кристъл Палас, в мач от втория кръг на Висшата лига. Срещата е в събота (19 август) от 17:00 ч. българско време.