Ливърпул победи Уест Хем с 4:1

Ливърпул победи Уест Хем с 4:1 като гост в мач от единайстия кръг на Висшата лига. Головете за „мърсисайдци“ отбелязаха Мохамед Салах (2), Жоел Матип и Алекс Окслейд-Чеймбърлейн. По този начин момчетата на Юрген Клоп скъсиха изоставането си от водещите отбори в класирането, преди протичането на останалите двубои от кръга.

Съставът на Ливърпул

Юрген Клоп заложи на Симон Миньоле на вратата, който бе с капитанската лента, в отсъствието от титулярния състав на Джордан Хендерсън (получил контузия преди двубоя) и Джеймс Милнър. В защита действаха Джо Гомес, Жоел Матип, Рагнар Клаван и Алберто Морено. Пред тях бяха Алекс Окслейд-Чеймбърлейн, Емре Джан, Джорджиньо Вайналдум и Садио Мане. В предни позиции оперираха Мохамед Салах и Роберто Фирмино.

На резервната скамейка останаха Лорис Кариус, Трент Алекзандър-Арнолд, Деян Ловрен, Джеймс Милнър, Марко Груич, Даниел Стъридж и Доминик Соланке.

Юрген Клоп изненада всички, като заложи на нова схема на игра – 4-4-2, която понякога, най-вече в началото на мача, преливаше в 4-2-3-1. Включването на Садио Мане като титуляр също бе чудесен ход от страна на немския специалист, който преди двубоя успя да залъже всички, че сенегалецът може да изиграе само 15-20 минути от двубоя.

Първо полувреме

Още във втората минута Джо Харт трябваше да се намеси, след центриране на Ливърпул и удар на Роберто Фирмино.

Седем минути по-късно домакините можеха да открият резултата. Хавиер Ернандес бе изведен сам срещу Симон Миньоле, но ударът му нацели страничната греда.

Изненадващо домакините не се бранеха в началото на двубоя и се опитваха да атакуват.

В 21-ата минута Ливърпул произведе великолепна контраатака. След корнер за Уест Хем топката попадна в Мохамед Салах, който подаде на Садио Мане. Двамата останаха сами срещу само един състезател на „чуковете“. Сенегалецът пробяга почти цялото игрище, с топка в крака, след което изведе Салах сам срещу Джо Харт и египтянинът не сгреши. 1:0 за Ливърпул.

Три минути по-късно Ливърпул нанесе втори удар на Уест Хем. Мохамед Салах центрира късо от корнер, което изненада домакините. Топката попадна в състезател на гостите, който стреля, но Харт спаси. Изпитото кълбо попадна в Жоел Матип, който от непосредствена близост направи резултата 2:0 за Ливърпул.

До края на полувремето липсваха головите ситуации пред двете врати. Правеше впечатление, че Уест Хем грешеше често и не съумяваше да застрашава Ливърпул. Момчетата на Славен Билич бяха попаднали в психологическа дупка.

Второ полувреме

В началото на второто полувреме Ливърпул заигра по-дефанзивно. Домакините се бяха отърсили от негативните емоции и започнаха полувремето по-агресивно.

В 55-ата минута, след центриране, Джо Гомес бе надигран от Мануел Лансини, който намали резултата. 1:2.

Само 57 секунди по-късно гостите успяха да възстановят преднината си. Роберто Фирмино овладя топка около центъра на терена, напредна напред и изведе Алекс Окслейд-Чеймбърлейн сам срещу вратаря на домакините. Харт изби първия удар, но при добавката нямаше отговор, въпреки че докосна топката. Това бе първото попадение в Лигата за Окслейд-Чеймбърлейн с екипа на Ливърпул.

Домакините не се отказаха и 2 минути по-късно удар на Лансини излезе в аут.

В 69-ата минута Роберто Фирмино пропусна да реши всичко в срещата, след като пропусна сам срещу вратаря.

Все пак, 6 минути по-късно, всичко в мача бе решено. Садио Мане напредна с топката, подхлъзна се, но запази контрола над коженото кълби и центрира към Мохамед Салах, който с прекрасен удар по диагонала покачи резултата до 4:1 за Ливърпул. Това бе 12-ото попадение за сезона за Салах и 7-о негово в Лигата.

В 77-ата минута Клоп извърши първата си смяна в двубоя. На мястото на Садио Мане се появи Джеймс Милнър.

В 86-ата минута 2 удара на футболисти на Ливърпул излязоха в аут. Първо стреля Милнър, а след това и Фирмино.

Минута по-късно последва двойна смяна за гостите. В игра се появиха Доминик Соланке и Деян Ловрен, които замениха Окслейд-Чеймбърлейн и Фирмино.

Две минути преди края на редовното време удар на Соланке също излезе в аут.

Ливърпул победи Уест Хем с 4:1 като гост
снимка: Официален сайт на Ливърпул

Статистика

Владеенето на топката е в полза на гостите – 52:48 процента. Ударите също – 15 ( 7 точни) срещу 6 (1 точен). При корнерите (3:2) и извършените нарушения (13:9) ситуацията е същата. Домакините получиха 3 жълти картона, срещу нито един за гостите. Очаквано „чуковете“ имат превъзходство при центриранията – 12:5.

Играч на мача

Безспорно „Играч на мача“ бе Мохамед Салах, Египтянинът отбеляза 2 попадения. Добри думи заслужава и Садио Мане, който след завръщането си от контузия направи 2 асистенции. Не трябва да пренебрегваме и Роберто Фирмино, който изработи гола на Окслейд-Чеймбърлейн и бе полезен в двете фази на играта.

Пресконференцията на Клоп

„Похвалих Фирмино за добрата му игра. Той отговори, че е разочарован, че не е отбелязал гол. Важно е да имаш такива играчи в състава си. Може да имаш най-добрия план за игра, но ако играчите не са достатъчно добри, е все тая. Играчите са тези, които решават мачовете – на игрището, особено добрите мачове“.

„Пуснах Мане в игра като титуляр, като той имаше само 2 тренировъчни сесии след контузията си. Ако трябва да съм честен, досега не съм правил подобно нещо. Променихме схемата на игра – 4-4-2. Вчера (петък) я пробвахме за първи път. Изглеждаше като много офанзивна схема, но имахме друга идея – искахме да се защитаваме по-дълбоко, по-компактно и да използваме празните пространства за контраатаки“.

„Отбелязахме първия гол след чудесна контраатака, а вторият дойде след статично положение, което бе второто такова за една седмица. Мисля, че това ми се случва за първи път, откакто съм в Ливърпул, та това е наистина специално. Уест Хем подобри играта си и намали за 1:2. Всички бяха заети да пазят Анди Керъл и затова Лансини се измъкна и отбеляза. Но ние успяхме да отговорим веднага. Чудесно изиграна ситуация от Фирмино. При четвъртия гол пък много добре изиграха ситуацията Мане и Салах“.

„Това бе чудесна седмица за нас. Преди две седмици не бях далеч от тук (визира мача с Тотнъм) и чувството бе напълно различно. Знаехме, че се представихме лошо срещу Тотнъм и днес отговорихме подобаващо“.

„Реших да използвам Мане след една сесия. Садио е природно здрав играч. Той е „малка машина“. След мача с Марибор той тренира с нас. В началото бе предпазлив, но в течение на времето се отпусна и затова решихме да го пуснем като титуляр днес (събота).