Ливърпул победи Транмиър в първата си контрола

Ливърпул победи Транмиър в първата си контрола от предсезонната подготовка с 4:0. Головете за „червените“ реализираха Джеймс Милнър (дузпа), Марко Груич, Педро Чиривея и Бен Уудбърн (дузпа). През двете полувремена Юрген Клоп заложи на различни състави, като дебюти за Ливърпул направиха младият нападател Доминик Соланке и вратарят Камил Грабара.

Първо полувреме

Стартов състав на Ливърпул: Лорис Кариус, Трент Алекзандър-Арнолд, Жоел Матип, Лукас Лейва, Джеймс Милнър, Джордан Хендерсън (капитан), Марко Груич, Джорджиньо Вайналдум, Даниел Стъридж, Роберто Фирмино и Шей Оджо.

Джордан Хендерсън играеше като дефанзивен полузащитник, а напред, тримата нападатели – Даниел Стъридж, Роберто Фирмино и Шей Оджо непрекъснато разменяха позициите си, като Фирмино бе получил пълна свобода и често се връщаше в полузащитата, за да подпомага изграждането на ливърпулските атаки. Схемата на игра на Ливърпул бе 4-3-3.

Още в самото начало на срещата Шей Оджо можеше да изведе Ливърпул напред в резултата, но пропусна.

В седмата минута последва нов пропуск на Ливърпул. След центриране от корнер топката стигна до Жоел Матип, който стреля в аут. Ливърпул постепенно взимаше превес в срещата и опасните положения пред вратата на Транмиър щяха да продължат.

„Червените“ можеха да открият резултата след хубав удар на Груич, но той бе отразен от вратаря на домакините.

Все пак логичното се случи и Ливърпул поведе. Вратарят на Транмиър повали Шей Оджо в наказателното поле и последва дузпа за Ливърпул, реализирана от Джеймс Милнър.

В 42 минута Ливърпул удвои преднината си. Голмайстор, с удар от далеч, бе Марко Груич.

Второ полувреме

След почивката единствено Лорис Кариус запази мястото си на терена. Всички полеви играчи бяха заменени.

Състав на Ливърпул за второто полувреме: Лорис Кариус (заменен от Камил Грабара), Натаниъл Клайн (капитан), Джо Гомес, Рагнар Клаван, Джон Фланаган, Кевин Стюарт, Педро Чиривея, Бен Уудбърн, Лазар Маркович, Доминик Соланке и Раян Кент.

Фланаган действаше като ляв бек, в центъра на защитата бяха Клаван и Гомес. Дефанзивен полузащитник бе Стюарт, а пред него действаха Чиривея и Уудбърн. На върха на атаката бе Соланке, подпомаган по крилата от Маркович и Кент. Схемата на игра на Ливърпул отново бе 4-3-3.

Превесът на Ливърпул продължи и след почивката. След хубав удар на Соланке, спасен от вратаря на Транмиър, топката попадна в Чиривея, който направи резултата класически – 3:0.

В 54 минута хубав удар на Бен Уудбърн бе избит от вратаря на Транмиър.

Домакините можеха да намалят резултата. След центриране се наложи Лорис Кариус да се намесва решително.

В 67 минута младокът Камил Грабара замени Лорис Кариус на вратата на Ливърпул и по този начин записа своя дебют за мъжкия състав на „червените“.

В края на двубоя падна още едно попадения във вратата на Транмиър. В 79 минута Бен Уудбърн спечели дузпа, след като бе изведен по чудесен начин от Раян Кент. Уудбърн бе повален и реферът посочи точката за изпълнение на дузпа. Самият Уудбърн се нагърби с изпълнението на дузпата и прати вратаря в противоположния ъгъл – 4:0.

В 84 минута Лазар Маркович направи пропуска на мача, след като от няколко метра от вратата стреля над нея.

В 87 минута Доминик Соланке загатна за потенциала си, след като се освободи с финт от противников защитник и стреля силно, но право в ръцете на вратаря, който изби.

Какво мисли Клоп за срещата

Пред официалния сайт на Ливърпул Юрген Клоп заяви, че е задоволен от видяното от своите момчета. Немският специалист заяви, че няма идея как ще изглежда стартовата единайсеторка на Ливърпул срещу Уотфорд в първия кръг от Висшата лига, защото е твърде рано, и защото предстоят още контролни срещи и тренировки пред отбора.

Клоп сподели, че младокът Доминик Соланке ще трябва да се подобрява, тъй като все още е твърде млад и е попълнение за бъдещето, но похвали неговите първо докосване и движение по терена. Немецът подчерта, че всичко зависи от Соланке, за това дали той ще пробие в първия състав на Ливърпул, и че тепърва ще се решава дали младокът ще играе при мъжете или за отбора под 23-годишна възраст.

По този начин Ливърпул победи Транмиър в първата си предсезонна среща от сезон 2017-2018. Следващата контрола е утре. В нея „мърсисайдци“ се изправят срещу Уигън Атлетик, като двубоят е от 21:30 ч. българско време.