Ливърпул победи Лестър с 3:2

Ливърпул победи Лестър като гост с 3:2 в късния съботен двубой от шестия кръг на Висшата лига. Головете за „червените“ отбелязаха Мохамед Салах, Филипе Коутиньо и Джордан Хендерсън. С тази победа момчетата на Юрген Клоп се изкачиха до петата позиция в класирането и спряха негативната си серия от четири мача без победа.

Стартов състав и резерви

Ливърпул започна със Симон Миньоле на вратата. В защита действаха Джо Гомес, Жоел Матип, Деян Ловрен и Алберто Морено. В полузащита бяха капитанът Джордан Хендерсън, Емре Джан и Джорджиньо Вайналдум. Нападателното трио на тима бе съставено от Мохамед Салах, Филипе Коутиньо и Роберто Фирмино.

На резервната скамейка бяха Лорис Кариус, Рагнар Клаван, Джеймс Милнър, Трент Алекзандър-Арнолд, Алекс Окслейд-Чеймбърлейн, Доминик Соланке и Даниел Стъридж.

Симон Миньоле се завърна на вратата на Ливърпул, след като му бе дадена почивка в предния двубой. Деян Ловрен и Жоел Матип се възстановиха навреме и стартираха срещата. Емре Джан също имаше проблеми през седмицата, но също попадна в стартовия състав. Общо взето Юрген Клоп заложи на най-добрия си отбор за момента.

На резервната скамейка, поне на хартия, имаше достатъчно добри опции, както в дефанзивен, така и в офанзивен план.

Първо полувреме

Лестър можеше да открие резултата в шестата минута, когато Джейми Варди се озова очи в очи със Симон Миньоле, но не успя да го преодолее. Трябва да отбележим, че нападателят на домакините стреля от малък ъгъл.

Ливърпул отговори подобаващо. В 13-ата минута Емре Джан стреля, като топката се удари в страничната греда на Шмайхел. При последвалата добавка, на празна врата, Мохамед Салах прати кълбото в аут.

Две минути по-късно удар с глава на Оказаки отиде в аут.

Като цяло началото на двубоя бе равностойно, като и двата отбора имаха своите шансове да открият резултата.

Нулевото равенство се запази до 16-ата минута. Филипе Коутиньо центрира към Мохамед Салах, който се разписа с глава.

Две минути по-късно грешка на Миньоле за малко не доведе до изравняване на резултата.

В 23-тата минута станахме свидетели на най-красивия момент в срещата. Алберто Морено проби по левия фланг и бе съборен. Съдията отсъди пряк свободен удар, който бе реализиран чудесно от Филипе Коутиньо. Бразилецът стреля неспасяемо за Каспер Шмайхел, в неговия горен десен ъгъл.
Статистиката сочи, че откакто е дебютирал за Ливърпул, Филипе Коутиньо е играчът, който е отбелязал най-много голове във Висшата лига с удари извън наказателното поле.

Ливърпул победи Лестър

Филипе Коутиньо се отчете с гол и асистенция срещу Лестър

Предимството на Ливърпул бе подчертано и от статистиката. През първите 30 минути игра владеенето на топката бе 69:31 процента в полза на гостите. Точните удари след изиграване на 40 минути от двубоя също бяха в полза на „мърсисайдци“ – 3:2.

След като отбеляза две попадения, тимът на Юрген Клоп се върна назад, с цел да играе по-сигурно в защита и да дебне за контраатаки.

В 40-ата минута гол на Лестър бе отменен, заради засада на Оказаки. От повторенията се видя, че по-скоро засада нямаше.

В 48-ата минута пък станахме свидетели на най-спорното положение в двубоя. Джейми Варди бе съборен от Жоел Матип, вляво от наказателното поле на Ливърпул. Съдията отсъди нарушение, но от повторенията се видя, че ситуацията е доста спорна. При всички положения, Матип не се справи добре, тъй като направи ненужно нарушение, а и Миньоле бе излязъл и изчисти топката. От този ненужен фаул, малко по-късно щеше да се стигне до гол за Лестър и амбиции за обрат у домакините.
При последвалото центриране Симон Миньоле се намеси добре и изби в корнер удар с глава на Варди. При изпълнението на ъгловия удар проблемите на гостите в защита се проявиха отново. Оказаки, който не е сред най-високите играчи на терена (174 сантиметра според Уикипедия), бе оставен непокрит и отбеляза за 1:2. Симон Миньоле също носи вина за попадението. Белгийският страж излезе напред, за да улови топката, но не успя да се справи с тази задача. Жоел Матип също не се намеси подобаващо. Бранителят остана под топката, която след това отиде в Оказаки.

Второ полувреме

След като намали до 1:2, за Лестър обратът изведнъж се оказа възможен. Домакините атакуваха през втората част, докато Ливърпул се бранеше.

В 57-ата минута удар с глава на Емре Джан излезе в аут.

В 65-ата минута Юрген Клоп направи първата си смяна. На мястото на Роберто Фирмино се появи Даниел Стъридж. Въпреки че не игра задоволително, трябва да отчетем, че Фирмино свърши доста работа и често помагаше на полузащитниците и дори защитниците на отбора.

3 минути след като се появи в игра, Даниел Стъридж се отчете с асистенция. Джордан Хендерсън пресече подаване на домакините, от което последва бърза контраатака на Ливърпул. Топката се озова в Стъридж, който подаде на Хендерсън. Капитанът на Ливърпул запази хладнокръвие и реализира за 3:1.

Само 2 минути по-късно Лестър се върна в играта. Джо Гомес бе надигран на десния бек от Олбрайтън, който центрира надясно, където пък Алберто Морено бе оголил зоната си. От последвалия удар на Грей (появил се като смяна) се стигна до спасяване на Симон Миньоле. Топката, обаче, попадна в Джейми Варди, който на празна врата нямаше проблем да реализира за 2:3. Това бе десетото попадение във вратата на Ливърпул, в последните 3 гостувания на отбора в Лигата.

В 72-та минута можеше да се стигне до обрат. Симон Миньоле събори Варди в наказателното поле и реферът отсъди спорна дузпа в полза на „лисиците“. Самият Варди се нагърби с изпълнението на 11-метровия наказателен удар, но стреля слабо, малко в дясно от Миньоле, който реагира добре и изби топката. По този начин , донякъде, стражът се отплати за грешките си в срещата. Това бе седмата спасена дузпа от Миньоле във Висшата лига от 15 изпълнения.

Три минути по-късно Ливърпул направи втора смяна. В игра се включи Джеймс Милнър, който замени Емре Джан. В същата минута хубав удар на Стъридж излезе в аут.

В 79-ата минута Клоп направи и последната си смяна. В игра се появи Окслейд-Чеймбърлейн, който замени поизморилия се Филипе Коутиньо.

В 82-та минута отново Стъридж стреля, но отново в аут.

Статистика

Статистиката от двубоя затвърждава превъзходството на Ливърпул. „Червените“ са отправили общо 23 удара по посока на вратата на Каспер Шмайхел, срещу 12 на Лестър. Само 6 от тях, обаче, са били точни (40% точност, в това число не влизат блокираните удари – 8 на брой), срещу 7 (77.8% точност, 3 блокирани удара) за Лестър. Владеенето на топката е било в полза на „мърсисайдци“ – 56.5:43.5 процента. Ливърпул е спечелил повече дуели – 53.6:46.4 процента. Въздушните такива също са в полза на „червените“ – 54:46 процента.

Цялата статистика (на английски) – тук.

Играч на мача

Безспорно „Играч на мача“ бе Филипе Коутиньо. Бразилският плеймейкър се отчете с гол и асистенция и бе непрекъсната заплаха за вратата на „лисиците“.

Избрани моменти от пресконференцията на Клоп

„Това е първото гостуване на Лестър, от което взимаме нещо, откакто съм начело на Ливърпул. Нямаше нарушение срещу Джейми Варди при първия гол на Лестър. Нападателят изигра ситуацията умно“.

„След първите 10 минути от второто полувреме, в които Лестър бе по-добрият отбор, си върнахме контрола над срещата и отбелязахме трето попадение. При втория гол на Лестър трябваше да спечелим единоборството преди центрирането. След това Симон Миньоле спаси дузпа. Не съм сигурен дали имаше дузпа. Симон пипна леко топката, не знам дали това е достатъчно, за да не бе свирена дузпа в тази ситуация. След това, обаче, имаше чиста дузпа срещу Деян Ловрен. С тези ситуации мачът можеше да завърши 4:2 или 4:3. Те не отбелязаха тяхната дузпа, нашата пък не бе свирена, и така завършихме 3:2. Мисля, че спечелихме заслужено“.

„Хареса ми как се борехме за победата. Можеше да бъде по-голяма победа, но след няколко резултата без победа, трябваше да отговорим подобаващо“.

„Симон Миньоле няма вина за първия гол. Той бе фаулиран. Не го винете. В началото направи добро спасяване, когато Варди се озова очи в очи с него. Това бе добър мач за Миньоле“.

„Очевидно Коутиньо игра добре. Това е страхотно за нас. Изваждането му на полувремето през седмицата не бе добро за крайния резултат, но трябваше да го запазим за този двубой. Много съм доволен от днешното му представяне“.