Ливърпул победи Кристъл Палас с 1:0

Ливърпул победи Кристъл Палас с 1:0 в среща от втория кръг на Висшата лига. Попадението за „мърсисайдци“ реализира крилото Садио Мане, след почивката. Това бе първи домакински двубой за „червените“ за сезона и първа тяхна победа в Лигата.

Стартов състав

Юрген Клоп направи цели 5 промени в стартовия си състав, като 3 от тях бяха в защитния вал на тима.

Стартов състав на „червените“: Симон Миньоле, Джо Гомес, Жоел Матип, Рагнар Клаван, Андрю Робъртсън, Джордан Хендерсън (капитан), Джорджиньо Вайналдум, Джеймс Милнър, Садио Мане, Роберто Фирмино и Даниел Стъридж.
Резерви: Лорис Кариус, Деян Ловрен, Джон Фланаган, Емре Джан, Мохамед Салах, Доминик Соланке и Дивок Ориги.

Дебют за „мърсисайдци“ направи новото попълнение Анди Робъртсън, а за Клаван, Гомес, Милнър и Стъридж това бе първи двубой като титуляри за сезона.

Роберто Фирмино щеше да действа по лявото крило, а Садио Мане по дясното.

Първо полувреме

В 9-ата минута, след непряк свободен удар, се стигна до изстрел с глава за Кристъл Палас, който отиде в аут. Това бе първата опасност пред една от двете врати.

Минута по-късно, и Ливърпул имаше своята първа опасност за двубоя. Джеймс Милнър бе изведен по лявото крило, но ударът му попадна право във вратаря на гостите.

В 15-ата минута Андрю Робъртсън центрира добре, но Жоел Матип не успя да оползотвори създалата се възможност за гол, и стреля с глава в аут.

Ливърпул имаше превес. До 24-ата минута владеенето на топката бе 64:36 процента в полза на „мърсисайдци“. Крилата на „червените“ обаче бяха изолирани. Даниел Стъридж се опитваше да компенсира, с движението си по терена, но не бе опасен за противника. Основните възможности за „червените“ идваха след отличните центрирания на Робъртсън.

В 37-ата минута се стигна до пряк свободен удар за Ливърпул. Топката бе заложена в близост до дъгата на наказателното поле. Даниел Стъридж стреля, но кълбото се отби в стената. По това време започнаха и корекциите в позициите на играчите на Ливърпул. Садио Мане и Роберто Фирмино смениха позициите си.

В 40-ата минута на мача имаше по една опасност и пред двете врати. Първо Фирмино стреля опасно, но Уейн Хенеси спаси, а в последвалата атака играч на Кристъл Палас също стреля опасно, но Симон Миньоле нямаше проблем да избие топката.

Първото полувреме завърши наравно, което бе по вкуса на гостите, които играеха така, както очаквахме. Ливърпул контролираше срещата, атакуваше постепенно, но така и не успяваше да реализира попадение.

Второ полувреме

След почивката картинката на терена не се промени. Първата възможност за Ливърпул бе отново от пряк свободен удар, в 51-ата минута, отново около дъгата на наказателното поле на Хенеси. Този път стреля Джеймс Милнър, но резултатът бе подобен – удар над вратата.

В 55-ата минута дойде и най-чистото положение за гол пред една от двете врати. Рубен Лофтъс-Чийк проби по десния фланг, премина през Рагнар Клаван, и подаде на Кристиан Бентеке, който от 5 метра стреля над вратата, пропускайки възможността отново да се разпише срещу бившите си съотборници.

Минута по-късно удар на Роберто Фирмино отиде в аут.

В 59-ата минута удар на Хендерсън бе спасен от вратаря на гостите.

В 61-ата минута Юрген Клоп направи първата промяна в състава си. Даниел Стъридж, който не бе готов да изкара целия мач, отстъпи мястото си на Мохамед Салах, който правеше своя дебют с „червената“ фланелка на Анфийлд.

Ливърпул продължаваше да натиска съперника и в 70-ата минута се стигна до няколко удара към вратата на Хенеси, за щастие на гостите без попадение в тяхната врата.

Минута по-късно домакински дебют направи и Доминик Соланке, който замени Джорджиньо Вайналдум. По този начин Ливърпул промени схемата си на игра от 4-3-3 на 4-2-3-1. Салах и Мане действаха по крилата, Фирмино в центъра, а Соланке като централен нападател.

2 минути по-късно се стигна и по попадение за „червените“. Доминик Соланке внесе смут в защитата на Палас, техен защитник опита да изчисти една топка, която се отби от Соланке, и попадна в Мане, който нямаше проблеми да отбележи за 1:0.

В 89-ата минута домакините имаха още 2 възможности за гол. Първо удар на Соланке бе спасен от Уейн Хенеси, а след това изстрел на Робъртсън бе избит от вратаря, който бе сред претендентите за „Играч на мача“.

В последната минута на двубоя Юрген Клоп реши да заздрави защитата си, пускайки в игра Деян Ловрен, на мястото на Роберто Фирмино.

В даденото от съдията продължение шанс за попадение се откри и пред Салах, чийто удар отново бе спасен от Хенеси.

Статистика

Статистиката от двубоя затвърждава превъзходството на Ливърпул.

Домакините са владеели топката в 72.3 процента от времето, като са отправили общо 23 удара (13 точни) към вратата на гостите, срещу 4 такива на Палас (1 точен). Точността в ударите на „мърсисайдци“ (без да се броят блокираните удари) е била 72.2 процента, срещу едва 33.3 процента за Кристъл Палас.

„Червените“ имат превъзходство и при спечелените дуели – 54.8:45.2 процента, спечелените въздушни дуели – 63.9:36.1 процента, и корнерите – 4:2. Палас пък имат повече засади – 4:2.

Ливърпул е направил общо 712 подавания в двубоя (84.6% точни), срещу едва 275 подавания на Кристъл Палас (едва 66.2% точност). Точността в пасовете в противниковата половина също са в полза на „мърсисайдци“ – 78.6:57.5 процента.

Домакините имат и осезаемо повече центрирания – 22:6.

Играч на мача

Моят избор за „Играч на мача“ пада върху голмайстора Садио Мане. Мане не направи най-добрия си мач за Ливърпул, но отбеляза много важно попадение. Анди Робъртсън, Жоел Матип, Мохамед Салах и Доминик Соланке също заслужават аплодисменти за играта им. Робъртсън центрираше опасно и се включваше често в атака, Матип бе като скала в защита и неутрализира Бентеке, Салах добави още скорост и импровизация в атаката на Ливърпул, а Соланке имаше участие в попадението.

Избрани моменти от пресконференцията на Клоп

„Защитата ни бе изключително добра. Клаван и Матип се справиха много добре, а протекцията от страна на Робъртсън и Гомес бе наистина добра“.

„Играта ни преди почивката можеше да бъде по-добра. Много съм доволен, че отбелязахме и създадохме положения за гол през второто полувреме. През първото полувреме атакувахме, но не успявахме да съзрем празните пространства в защитата на Палас. Точно това направихме на почивката – показахме на играчите празните пространства в защитата на гостите. Все пак преди почивката имахме хубави моменти, особено центриранията на Робо (бел.прев.: Андрю Робъртсън)“.

„Не играем често с тези трима играчи в полузащита. Милни (бел.прев.: Джеймс Милнър) се справи изключително добре, но все още му трябва време да се адаптира към тази позиция, тъй като игра на различна такава през миналия сезон. След почивката се справихме по-добре – създадохме положения и отбелязахме попадение, което според мен бе чудесно. Това не бе най-доброто двойно подаване, но Дом (бел.прев.: Доминик Соланке) остана „буден“ и си сложи крака на топката. Това бе контра-пресиране (бел.ред.: тъй нареченият „геген-пресинг“ на Клоп)“.

„Представянето на бековете ни бе наистина добро. Важно е, че се представиха на ниво. Клайн е контузен, но имаме също и Фланаган. Морено направи много добра предсезонна подготовка. Робъртсън не бе в групата за мача в първите 2 двубоя, но е важно, че заедно с Гомес показаха добра игра, когато поличиха шанс за изява“.

„Всички могат да видят колко добър може да бъде Робо, особено в офанзивната част на играта, с още няколко тренировъчни сесии с отбора. Неговите центрирания са истинска заплаха за опонента“.

„Стъридж е на разположение за националния отбор, ако Гарет (бел.прев.: мениджърът на Англия Гарет Саутгейт) го извика. Даниел имаше изключително добра предсезонна подготовка. Готов е да бъде повикан в националния отбор“.

Цялата пресконференция – тук.

Финални думи

Ливърпул победи Кристъл Палас. Трите точки са изключително важни за самочувствието на отбора. Предстои важно домакинство на Хофенхайм и щеше да е неприятно, ако играчите имаха проблеми с увереността си. След грешната стъпка с Уотфорд, бе важно отборът да запише първа победа в Лигата, за да не изостава от конкурентите за предните места в класирането.

Следващ двубой

Следващата среща на „мърсисайдци“ е реваншът от плейофната фаза на Шампионската лига, срещу отбора на Хофенхайм. Първият двубой завърши с победа за „червените“ – 2:1. Мачът е тази сряда (23 август), от 21:45 ч. българско време.