Ливърпул и Манчестър Юнайтед не се победиха

Ливърпул и Манчестър Юнайтед не се победиха в дербито на английския футбол. Срещата бе част от осмия кръг на Висшата лига и завърши наравно – 0:0, на стадион „Анфийлд“. По този начин, след изиграването на останалите срещи от кръга, домакините са на осма позиция в класирането, а Юнайтед са втори.

Стартов състав и резерви на Ливърпул

Юрген Клоп заложи на най-силния си състав, към днешна дата. На вратата бе Симон Миньоле. Пред него в защита действаха Джо Гомес, Жоел Матип, Деян Ловрен и Алберто Морено. В халфовата линия бяха капитанът Джордан Хендерсън, Емре Джан и Джорджиньо Вайналдум, а в нападение действаха Мохамед Салах, Филипе Коутиньо и Роберто Фирмино.

На резервната скамейка бяха записани Лорис Кариус, Трент Алекзандър-Арнолд, Рагнар Клаван, Джеймс Милнър, Алекс Окслейд-Чеймбърлейн, Даниел Стъридж и Доминик Соланке.

Първо полувреме

През първите 10 минути преобладаваха атаки и към двете врати, но без сериозни опасности за двамата вратари.

След 10-ата минута Юнайтед се пробра в защита и остана в такава до самия край на двубоя.

До 18-ата минута владеенето на топката бе в полза на домакините – 72:28 процента.

Когато действаше в защита, Манчестър Юнайтед използваше система 5-4-1, която при преливането си в атака ставаше 4-2-3-1.

В 30-ата минута опасен удар на Матич излезе в аут.

4 минути по-късно станахме свидетели на най-чистото положение за гол пред двете врати. Жоел Матип стреля от непосредствена близост, но Давид де Хеа показа котешки рефлекс и изби топката с крак.

Малко по-късно удар на Салах бе уловен от вратаря на гостите.

Към 40-ата минута точните удари бяха в полза на Ливърпул – 5:0.

2 минути преди края на първото полувреме, Юнайтед направи силна атака, която завърши със спасяване на Симон Миньоле. Ударът бе дело на Ромелу Лукаку.

Второ полувреме

Второто полувреме не се различаваше много от първото. Ливърпул натискаше, Юнайтед се бранеше, но гол така и не падаше.

В 56-ата минута домакините пропуснаха ново чисто голово положение. Емре Джан се озова сам в наказателното поле на гостите, но стреля от воле в аут.

11 минути по-късно удар на Салах излезе в аут.

В 71-ата минута малко не достигна на Салах да засече с глава центриране на Фирмино.

Правеше впечатление, че в Ливърпул липсваше „последното“ подаване, което да доведе до голова възможност. Често играчите взимаха грешни решения и следваха повече от необходимите подавания и често в грешната посока (настрани, вместо напред).

В 78-ата минута Юрген Клоп направи първите си 2 смени. В игра се появиха Даниел Стъридж и Алекс Окслейд-Чеймбърлейн, които замениха Мохамед Салах и Филипе Коутиньо.

В 84-ата минута Емре Джан проби през центъра, но до голова опасност не се стигна.

Минута по-късно, Ливърпул осъществи и последната си смяна. В игра се появи Доминик Соланке, който замени Роберто Фирмино.

Последните възможности бяха пред вратата на Манчестър Юнайтед. Ливърпул изпълни няколко корнера, но до опасност пред вратата на де Хеа не се стигна.

По този начин Ливърпул и Манчестър Юнайтед поделиха точката, завършвайки наравно – 0:0.

Статистика

Статистиката затвърждава превъзходството на Ливърпул. „Мърсисайдци“ са владеели топката в 62 процента от мача, отправили са 19 удара (5 точни) срещу 6 от страна на Юнайтед (1 точен) и са изпълнили 7 корнера, срещу 3 за гостите. Манчестърци са извършили повече нарушения – 13:7.

Играч на мача

Моят „Играч на мача“ е Давид де Хеа. Испанският страж се намеси решително при удара на Матип и може би спаси точката за отбора си с тази си намеса. Добри думи заслужава и Джо Гомес от Ливърпул, който създаде 2 положения пред вратата на гостите и имаше 2 намеси пред тази на домакините.

Пресконференцията на Клоп

„Беше очевидно, че те играха по-защитно, но няма проблем. Ние играхме за трите точки. Представянето ни беше приемливо“.

„Трябва да останем позитивни. Представянето ни ми дава поводи да бъда позитивен“.

„Момчетата научиха много от този двубой. Представиха се на ниво срещу един от най-добрите контраатакуващи отбори в света. Представихме ли се перфектно? Може би не, тъй като не спечелихме двубоя. Те се защитаваха с 9 играчи в и около наказателното поле, няма проблем – не ги съдя. Това направи ситуацията ни малко по-трудна“.

„Въпреки това играхме футбол, имахме удари, имахме центрирания. Няма лесни голове, трябва да работиш за тях. С момчетата работим много здраво“.

„Можем ли да се представяме по-добре? Да. Нямаме проблеми с нови контузии след мача. Доволен съм от това. Играхме срещу отбор, който може да стане шампион в края на сезона, и се видя, че няма огромно изоставане между двата отбора“.

„Нямаше как да бъдем още по-офанзивни срещу Манчестър Юнайтед. Няма как да създадем 20 голови положения срещу тях. Това е невъзможно. Барселона, в най-добрия си ден, не би постигнал това. Ще видите, че Юнайтед няма да загуби много мачове през сезона“.

„Не се представяме добре, що се отнася до резултатите. Хората казват, че това е така, защото пропускаме възможностите ни за гол. И кой е виновен за това? Ние сме виновни. Всеки, който е гледал мачовете ни, може да потвърди, че можехме да спечелил всеки един от двубоите ни, дори срещу Манчестър Сити, което звучи като лудост. Така че съм доволен от постоянството в представянията ни“.