Ливърпул и Бърнли не се победиха

Ливърпул и Бърнли не се победиха, в мач от петия кръг на Висшата лига. Голът за „мърсисайдци“ отбеляза Мохамед Салах. Преди мача феновете на Ливърпул изписаха красива мозайка по трибуните, символизираща 125 години от основаването на футболния клуб.

Ливърпул и Бърнли поделиха точките

Хореографията преди двубоя между Ливърпул и Бърнли
снимка: © Официален сайт на Ливърпул

Стартов състав

Юрген Клоп направи 7 промени в състава си, в сравнение с двубоя срещу Севиля. На вратата се завърна Симон Миньоле. Пред него четворката бранители бяха Трент Алекзандър-Арнолд, Жоел Матип, Рагнар Клаван и Анди Робъртсън. В полузащита действаха Джеймс Милнър, който бе с капитанската лента, Емре Джан и Филипе Коутиньо. В предни позиции се подвизаваха Мохамед Салах, Даниел Стъридж и Роберто Фирмино.

На резервната скамейка място намериха Лорис Кариус, Джорджиньо Вайналдум, Деян Ловрен, Джордан Хендерсън, Алберто Морено, Алекс Окслейд-Чеймбърлейн и Доминик Соланке.

Първо полувреме

Началото на двубоя започна с очаквано надмощие на домакините, които владееха повече топката. Бърнли се задоволяваше да се брани. Липсваха чистите голови положения пред двете врати.

Филипе Коутиньо, който правеше първи двубой като титуляр за Ливърпул през сезона, опитваше прекалено трудни подавания, които рядко имаха успех.

В 21-ата минута Мохамед Салах бе намерен на далечната греда и стреля с глава, но ударът му отиде в аут.

Бърнли изненадващо поведе в 27-ата минута, когато се разписа Арфийлд. Централните защитници на Ливърпул оставиха прекалено голямо пространство на футболиста на гостите и той се разписа, с удар в долния десен ъгъл на вратата на Миньоле.

Все пак домакините се окопитиха бързо и в 30-ата минута, след дълго извеждащо подаване на Емре Джан, топката стигна до Мохамед Салах, който с мощен удар промуши топката под вратаря на гостите за 1:1.

В 35-ата минута Ливърпул можеше да поведе. Джеймс Милнър центрира, но Даниел Стъридж от непосредствена близост се размина с топката, която излезе в аут.

След попадението Ливърпул вдигна оборотите, но малко не достигаше за ново попадение в техния актив.

В 41-ата минута удар на Стъридж излезе в аут. Малко по-късно, в 44-ата минута, удар на Салах бе уловен от вратаря на гостите, който спаси и удар на Стъридж, в последната минута на полувремето.

Второ полувреме

В 51-ата минута Филипе Коутиньо стреля, но в аут. Играта на „малкия магьосник“ не спореше, въпреки че си личеше, че бразилецът играеше с желание.

Три минути по-късно и Емре Джан опита своя късмет. Ударът му бе спасен.

В 59-ата минута Даниел Стъридж също стреля, но отново Поуп спаси.

По това време се забелязваше, че полузащитата на Ливърпул страдаше от липса на креативност. Филипе Коутиньо играеше като плеймейкър, но както вече отбелязах, играта му не спореше. Голяма част от ударите му пък излизаха много в аут.

В 64-ата минута домакините можеха да поведат. Удар на Джеймс Милнър бе отбит малко пред голлинията от Джеймс Тарковски.

Като цяло центриранията на Ливърпул в двубоя бяха слаби. Анди Робъртсън се опитваше да бъде активен, вляво, но нямаше и спомен от добрите му центрирания срещу Кристъл Палас. Вдясно пък центриранията на младока Алекзандър-Арнолд бяха още по-слаби.

Футболистите на Юрген Клоп прекаляваха с подаванията. Вместо удар, често виждахме подаване след подаване, които не водеха до опасност. След няколко неуспешни корнера, футболистите на Ливърпул започнаха да разиграват топката и при изпълненията на ъглов удар, в опит да изненадат гостите.

Юрген Клоп пък се забави прекалено много със смените. Първите му две, и единствени такива, дойдоха чак в 78-ата минута. На местата на Филипе Коутиньо и Роберто Фирмино се появиха Доминик Соланке и Алекс Окслейд-Чеймбърлейн.

Като цяло Емре Джан се представяше слабо, а Даниел Стъридж бе безобиден в опитите си да отбележи, въпреки че бе активен. Забелязваше се и прекалена нервност в играчите на Ливърпул.

Малко след 80-ата минута на двубоя, Бърнли получи две възможности да спечели срещата. И двете дойдоха след изпълнения на корнер. Първо Жоел Матип изби топката от голлинията, а след това Симон Миньоле спаси. И двата удара бяха с глава, отправени от Бен Мий.
За проблемите в защита, вижте мнението ми, малко по-надолу в публикацията.

В 84-ата минута Ливърпул също застраши вратата на гостите. Удар на Алекзандър-Арнолд бе спасен от Поуп.

В 86-ата минута пред Доминик Соланке се откри чудесна възможност да реши мача. За съжаление ударът на нападателя, който се бе позиционирал на два метра от голлинията, срещна горната греда.

Във втората минута от даденото четириминутно продължение, шансът си опита и Емре Джан, чийто далечен удар бе спасен с мъка от стража на гостите.

Статистика

Както се очакваше, Ливърпул имаше огромен превес в срещата. „Червените“ са отправили цели 35 удара по посока на вратата на Бърнли, срещу едва 5 за гостите. Само 9 от тези 35 удара, обаче, бяха точни, срещу 4 на Бърнли. Гостите имат превъзходство при точността на ударите – 80%:39.1%.
Владеенето на топката е в полза на домакините – 71.3%:28.7%.
Ливърпул има леко предимство при дуелите – 50.7%:49.3% и очаквано отстъпление при въздушните такива – 65.2%:34.8%.
„Мърсисайдци“ са изпълнили цели 12 корнера, срещу едва 2 в сметката на гостите, които обаче можеха да донесат победата на Бърнли.

Цялата статистика – тук.

Играч на мача

Мохамед Салах е моят избор за „Играч на мача“, главно заради попадението си. Все пак трябва да отчетем, че египтянинът бе много активен и непрекъснато тормозеше защитата на гостите. На два пъти бе близо до спечелването на дузпа за отбора си.

Избрани моменти от пресконференцията на Клоп

„Звучи странно, но завършихме наравно. Щастлив съм от много от аспектите в играта ни. Въпреки че направихме 7 промени в състава, играхме плавно, атакуващо, доминантно, владеехме топката, както би трябвало. Създадохме положения. Не всички бяха чисти, но с по-правилните решения в различни ситуации можехме да създадем и повече такива. Това бе най-добрият ни мач срещу Бърнли, откакто съм в отбора – не като резултат, а като представяне“.

„Можехме да отбележим втори гол, но улучихме горната греда. Късметът не беше на наша страна днес. Няма да забравя да спомена, че и те имаха 2 удара с глава накрая, с които можеха да спечелят, но това щеше да бъде прекалено голям малшанс за нас, ако се бе случило.
И двата отбора играха много дисциплинирано.
Допуснатият гол – там трябва да бъдем по-добри. Изпуснахме Арфийлд и той отбеляза. Чувството не е приятно“.

„Коутиньо се нуждае от ритъм. Той получи схващане и преценихме, че е по-добре да го заменим“.

„Трент Алекзандър-Арнолд трябваше да спечели въздушния двубой, преди топката да попадне в Арфийлд. Клаван отиде да помага на Матип, след което кълбото рикошира неприятно. Робинсън можеше да види Арфийлд по-рано. Ударът беше перфектен“.

„Въпреки че направихме седем промени, играхме добър футбол. Имаме качества, които трябва да използваме по-често“.

„Все още има място за подобрение. Това бе ясно още по време на предсезонната подготовка. Трябваше да спечелим всичките ни мачове до този момент, що се отнася до представянето на терена. Намираме се в добра форма. Загубихме тежко в Манчестър, но всеки, който е гледал мача, ще каже, че бе един странен двубой. Да, трябва да се подобрим, но на лице са няколко много добри неща в играта ни. Ако се подобрим в някои аспекти на играта ни, и запазим добрата ни форма, можем да бъдем много силни в следващите двубои с Лестър, Спартак Москва и Нюкасъл“.