Ливърпул загуби от Атлетико Мадрид след дузпи

Ливърпул загуби от Атлетико Мадрид на финала на турнира Ауди Къп 2017. Редовното време завърши наравно – 1:1, и се наложи изпълнението на дузпи, в които мадридчани бяха по-акуратни и спечелиха с 5:4. Единственият футболист изпуснал наказателен удар бе капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън. Голмайстор за Ливърпул в редовното време бе бразилецът Роберто Фирмино, реализирал също от дузпа, свирена за нарушение срещу Дивок Ориги.

Стартовият състав на „мърсисайдци“
снимка: Официален сайт на Ливърпул

Първо полувреме

Ливърпул започна със следния стартов състав: Дани Уорд, Джон Фланаган, Джо Гомес, Рагнар Клаван, Джеймс Милнър (капитан), Джорджиньо Вайналдум, Адам Лалана, Емре Джан, Садио Мане, Доминик Соланке и Бен Уудбърн.
Мениджърът на „мърсисайдци“ бе дал почивка на някои от основните си футболист, играли срещу Байерн Мюнхен – Мохамед Салах, Филипе Коутиньо и Даниел Стъридж, които не попаднаха в групата за мача.

Очаквано отборът на Атлетико изигра срещата по-прибран, заради което през първата част, а и като цяло в двубоя, нямаше кой знае колко чисти голови положения.

Мадридчани обаче се възползваха чудесно от първата си голова ситуация, дошла в 33-ата минута. Джеймс Милнър бе оголил лявата зона на защитата на Ливърпул, през която последва центриране към центъра на наказателното поле. Там Рагнар Клаван действаше като зрител от първия ред на стадиона. Централният защитник не се ориентира добре в ситуацията и бе изпреварен на два пъти от футболисти на Атлетико. Първият удар бе избит от Дани Уорд, но при добавката стражът нямаше шанс и резултатът бе открит.

Второ полувреме

На почивката Юрген Клоп направи 6 промени в състава си. В игра се появиха Кент, Фирмино, Хендерсън, Груич, Матип и Робъртсън.

Атлетико Мадрид продължаваше да се брани и да разчита на контраатаки, а Ливърпул така и не съумяваше да създаде чисто голово положение.

В 64-ата минута в игра се появиха Дивок Ориги и Ови Еджариа.

В 73-ата минута в игра за Атлетико се появи бившият голаджия на Ливърпул Фернандо Торес.

Минута по-късно шанс за изява получи и младокът Трент Алекзандър-Арнолд.

Постепенно Ливърпул започна да застрашава вратата на Атлетико, в опит да изравни резултата, но чистите голови положения така и не идваха. Марко Груич стреля над вратата в 75-ата минута, а удар на Ориги профуча в страни минута по-късно.

Все пак усилията на „мърсисайдци“ се увенчаха с успех в 82-ата минута. Дивок Ориги овладя топката в наказателното поле, бе ритнат леко от играч на Атлетико, и се строполи на земята. Съдията отсъди дузпа, която в последствие бе реализиран от Фирмино.

В 90-ата минута Анди Робъртсън стреля опасно, но в аут. Секунди по-късно съдията даде последния съдийски сигнал за редовното време.

Дузпи

Дузпите щяха да решат изхода на двубоя и да определят победителя в турнира. Ливърпул изпълняваше пръв наказателните удари. От петте опита един бе неуспешен – този на капитана Джордан Хендерсън. Точни от „бялата точка“ за Ливърпул бяха останалите четирима изпълнители – Фирмино, Ориги, Кент и Груич. Атлетико не сбърка и в петте си опита и се поздрави с крайния успех – 5:4, с което грабна първото място в турнира. За Ливърпул останаха сребърните медали и утехата, че отборът продължава да е непобеден в редовното време на приятелските си срещи.
В двубоя за третото място Наполи надигра домакина Байерн Мюнхен с 2:0.

Репортаж от срещата – тук.

Мнението на Клоп за двубоя

„Когато стигнеш до изпълнение на дузпи, искаш да ги спечелиш, но не това е най-важното днес. Момчетата играха много добре. Направихме много промени в стартовия състав и бяхме изморени от тренировките. През първото полувреме имахме няколко добри момента, където центрирахме топката добре. През второто полувреме играхме много по-добре, но ситуацията ни в мача продължи да бъде много сложна. Загубихме при изпълнението на наказателни удари, но това не ме отчайва.“

Следващ мач

Следващият двубой на Ливърпул е приятелска среща срещу отбора на Атлетик Билбао и ще се изиграе на 05 август (събота) от 19:15 ч. българско време.