Лестър отстрани Ливърпул от Купата на Лигата

Лестър отстрани Ливърпул от турнира за Купата на Лигата, след като го победи с 2:0. Това бе четвърти пореден двубой, в който „мърсисайдци“ не успяха да запишат победа. Двамата мениджъри бяха заложили на доста от резервните си състезатели.

Стартов състав

Юрген Клоп направи 8 промени в състава си, в сравнение с двубоя с Бърнли. На вратата дебют за сезона направи Дани Уорд. В защита действаха Джон Фланаган (също с дебют за сезона), Джо Гомес, Рагнар Клаван, Анди Робъртсън, Джордан Хендерсън (капитан), Марко Груич, Алекс Окслейд-Чеймбърлейн (дебют за сезона като титуляр), Джорджиньо Вайналдум, Филипе Коутиньо и Доминик Соланке (дебют за сезона като титуляр).
На резервната скамейка бяха Лорис Кариус, Джеймс Милнър, Алберто Морено, Дани Ингс, Лазар Маркович, Бен Уудбърн и Трент Алекзандър-Арнолд.

Първо полувреме

В 6-ата минута удар на Алекс Окслейд-Чеймбърлейн бе отбит от вратаря на домакините. 5 минути по-късно Филипе Коутиньо дриблира между няколко играчи и стреля, но ударът му бе спасен.

В началото на мача, а и до включването в игра на Шинджи Оказаки, Ливърпул контролираше срещата, а Лестър действаше прибрано и на контраатаки. В 15-ата минута владеенето на топката бе в полза на гостите – 74:26 процента.

В 22-ата минута Ливърпул можеше да поведе. Андрю Робъртсън центрира чудесно, но Доминик Соланке, едвам успял да стигне до топката, не успя да насочи кълбото към мрежата на домакините. Играта на Робъртсън се получаваше, главно защото му бе оставяно много свободно пространство от играчите на Лестър.

В 27-ата минута „мърсисайдци“ направиха нов голям пропуск. Нов пробив на Робъртсън по крилото завърши с негов удар, но за съжаление нямаше кой да засече топката и тя излезе в аут.

До 40-ата минута предимството на Ливърпул бе огромно. Според статистиката от двубоя, само 14 процента от изиграното време бе преминало в третината на „червените“.

През първата част, а и през целия двубой, играта на Алекс Окслейд-Чеймбърлейн не спореше. Нито дрибълите, нито подаванията на английския национал се получаваха.

В 46-ата минута удар на Доминик Соланке излезе в аут. Това бе още една чудесна възможност за Ливърпул, която бе пропиляна. В края на срещата гостите щяха да съжаляват за пропуснатите положения пред вратата на „лисиците“.

Второ полувреме

На почивката Филипе Коутиньо бе заменен от Бен Уудбърн.

Лестър отстрани Ливърпул

Филипе Коутиньо опитва удар по посока на вратата на Лестър
снимка: Официален сайт на Ливърпул

До влизането в игра на Шинджи Оказаки, Демарай Грей бе най-голямата опасност за защитата на Ливърпул.

Около 60-ата минута на двубоя играта се поизравни. Включването на Оказаки започваше да се усеща. Лестър заигра по-уверено.

В 65-ата минута именно Оказаки изведе домакините напред в резултата. Това бе негово четвърто попадение, в последните му 7 участия за Лестър. Със сигурност той ще бъде заплаха за Ливърпул и в двубоя от Висшата лига.

7 минути по-късно хубав удар на Бен Уудбърн излезе малко в аут.

Юрген Клоп опита да реагира, като извърши промяна в състава си. Дани Ингс се появи в игра, заменяйки Вайналдум. Ингс заигра на върха на атаката, а зад него, в система 4-2-3-1, бяха Окслейд-Чеймбърлейн, Уудбърн и Соланке. Груич и Хендерсън пък изпълняваха ролята на централни полузащитници.

В 78-ата минута всичко за Ливърпул приключи. Слимани дриблира, след което стреля неспасяемо в горния десен ъгъл на вратата на Уорд, с което не остави шанс на стража. Асистенцията бе на Оказаки.

До края на срещата ясно се забеляза липсата на лидери в състава на „червените“. Срещата се доиграваше. Ливърпул изглеждаше като отбор, който се бе предал, а смените на Юрген Клоп говореха, че немецът няма нищо против евентуално отпадане, вероятно породено от многото следващи мачове на отбора в другите 3 турнира, в които отборът участва.

В 80-ата минута Грей стреля опасно, но Уорд спаси.

Най-слаби за Ливърпул в срещата бяха Окслейд-Чеймбърлейн и Фланаган. Добри думи заслужиха единствено, поне в моите очи, Андрю Робъртсън, който бе стабилен в защита и се включваше често в атака, както и Дани Уорд, който нямаше вина за двете попадения и се понрави с няколко обрани центрирания по посока на вратата му.

Статистика

Ливърпул има огромно превъзходство във владеенето на топката – 70:30 процента, и във ударите – 21:8. Домакините са били по-точни – 5 точни удара, срещу 3 за гостите. Корнерите са 6:4 в полза на „червените“, както и извършените нарушения – 10:9.

Играч на мача

Играч на мача, без никакво съмнение, е Шинджи Оказаки, който за малко повече от 30 минути игра се отчете с гол и асистенция. Добри думи заслужава и крилото Демарай Грей, който бе константна заплаха за защитата на Ливърпул и най-вече за Джон Фланаган, който не успя да се справи с опазването на младока.

Избрани моменти от пресконференцията на Клоп

„Лесно е да анализираме този двубой. Бяхме много по-добрият отбор преди почивката. Играхме добър футбол, но не отбелязахме гол – това е част от играта. Нямахме късмет в 1-2 ситуации и не бяхме достатъчно клинични в други. Докато получаваме такива попадения ще ни бъде трудно“.

„След като поведоха в резултата, самочувствието на домакините се покачи. Това бе голямата разлика. Това е момент, който решава мачове“.

„Планът преди мача бе Коутиньо да играе само 45 минути. Той се нуждае от игрова практика. Беше ясно, че 45 минути бе лимита за него. Искаме да му дадем игрово време, но не искаме да рискуваме и да го пренаситим“.

„Непрекъснато работим върху играта в защита, по време на тренировките. Защитавахме се много добре в много ситуации. Неприятно е да отпаднем, след като играхме толкова добре през първото полувреме. Трябва да продължим да играем така (както преди почивката), можем да играем така. Докато получаваме такива голове, ще ни бъде трудно“.